Memoriál M. Foltýnové

 
       - Propozice turnaje
       - Odkaz na ubytování v Litvínově 
 
Kdo byla Milena Foltýnová:
„LEGENDA“  ANEB „MIKINA“ JAKO NEJVĚTŠÍ POJEM DESETILETÍ ZLÍNSKÉ HÁZENÉ

   Jméno Milena Foltýnová je a bude zapsáno v pamětech sytým zlatým písmem všem, kdo hráli a ještě hrají házenou. Toto jméno v daleké historii nahánělo strach všem soupeřům, jak na domácí, tak mezinárodní scéně.

    Narodila se roku 1950. Už od dětství bylo jasné, že se bude věnovat sportu. Nejdříve zkoušela hrát basket a stolní tenis, pak přešla na atletiku a ve čtrnácti letech se z ní stála házenkářka. Od házené ji už nic neodtrhlo. Ostatní sporty však nezavrhla a provozovala je pouze rekreačně. Jako dorostenka hrála za Litvínov a první námluvy se seniorskou házenou prožila v Bohemians Praha, kde prokázala své mimořádné kvality. Již v roce 1970, kdy do ligy postoupil tým z tehdejšího Gottwaldova, se stala jeho nezbytnou součástí. Tým tehdy  skončil na skvělém šestém místě a Milena se stala vyhlášenou nejlepší střelkyní a s družstvem Gottwaldova získala v roce 1974 první titul.

Milena Foltýnová toho roku zazářila na dálku a o její služby začala usilovat reprezentace nejen v Gottwaldově, kde se otevřela její bohatá herní kariéra, ale rovněž v Rakouském Hypobanku a v klubech Hollabrun a WAT Fiinfhaus.

    Její život se  bohužel uzavřel předčasně a to ve 43 letech dne 24.12.1993.

Dosáhla všeho, čeho mohla v tehdejší době dosáhnout

    Už po příchodu do Gottwaldova, kdy klub, který posílila, skončil na skvělém šestém místě, se stala nejlepší střelkyní a poté získala v roce 1974 první titul mistra ČSSR. Za své desetileté období Milena Foltýnová získala 2 mistrovské tituly, 7x ohodnocení házenkářka roku a taky 6x titul nejlepší střelkyně ligy. Rovněž Milena dosáhla svého osobního střeleckého rekordu, kdy za deset sezon strávených v Gottwaldově soupeřkám vsítila 1340 branek. V dresu ČSSR odehrála 193 mezinárodních zápasů a startovala čtyřikrát na mistrovství světa a také na dvou olympiádách. Dokázala vstřelit 616 úctyhodných branek a tak se dostala na 1.místo v historických tabulkách v počtu odehraných zápasů a vstřelených branek.

Charakteristika hráčky

    Milena Foltýnová byla skutečným talentem, jímž se můžou i házenkářky dnešní doby inspirovat. Její urostlá téměř dvoumetrová postava působila trochu nemotorně, ale dokázala dělat zázraky… Když vstoupila na hřiště, každý soupeř se měl před ní na pozoru. Její výskoky a střelba z dálky byly jako sečná zbraň…

Ačkoli byla velmi úspěšná, nikdy si nehrála na „primadonu“. Vždy dokázala držet partu a nezkazila žádnou legraci. Při cestě ze zápasu či na zápas vzala do rukou kytaru a rozezpívala celý autobus nebo vlak. Také dokázala skvěle hrát karty, což nebylo na škodu při dlouhých cestách a sloužilo jako dobrá relaxace. Dokázala startovat čtyřikrát za sebou na mistrovství světa, dvakrát na olympiádě a také reprezentovala i Rakousko.

Ze vzpomínání trenéra Jiřího Zerzáně

    Všichni věděli, že Milena měla v sezoně 1978-79 lukrativní nabídku od Duslo Šala. Zrovna jsme hráli poslední duel v Šale a domácím šlo o bytí a nebytí v lize. Milena měla sice již podepsán přestup a přece: Běží poslední sekundy utkání a rozhodčí nařídí 9-ti metrový hod a konec utkání . Milena bere míč a vstřelí ke zděšení funkcionářů Šaly–branku. Domácí hráčky prohrály a putovaly do II. ligy a Milena zůstala v tehdejším Gottwaldově.

    Kouč Jiří Zerzáň pokračuje:To, že Milena byla tvrdohlavá, to rozhodně byla pravda. V jednom ligovém utkání na Bratislavských Pasienkách s Interem Bratislava stála proti ní její kolegyně z reprezentace a kamarádka ,,Basa“. Když vystřelila snad popáté na její levý horní roh, Basa jí to vždy chytla jak jahodu. Už jsem nevydržel a začal jí nadávat. Nadarmo!!! Teprve, když jí vyšla sedmá či osmá střela a míč letěl do cíle , doběhla za mnou a říká: ,,Vidíš že jsem jí to dala“ . Pak už střílela i na jiná místa a zápas jsme nakonec vyhráli.

    Když odešla do Rakouska do prvotřídního Hypobanku Wien,kterému mnoho lidí z vyšších házenkářských kruhů nepřálo, získala Rakouské občanství. Když jsem jako vedoucí trenér reprezentace formoval družstvo ČSSR na MS-B do Dánska v roce 1981, dokázala vyjádřit touhu reprezentovat za ČSSR.Okamžitě jsem jako vedoucí trenér začal podnikat potřebné kroky,ale tehdejší vedení svazu kategoricky mou a její žádost smetlo ze stolu. Ještě před odletem na MS jsem byl požádán Milenou o revizi. Zamítnuto..Při zápase ČSSR s Rakouskem při představování družstev a hraní hymen na hřišti nebyla!!Do hry pak nastoupila s notně zarudlýma očima a na jejím výkonu to bylo znát. ČSSR jasně tehdy zvítězila.

    Takto ji viděl ve třech bodech její tehdejší kouč Jiří Zerzáň, který Milenu Foltýnovou považuje za nejlepší hráčku celé házenkářské historie.
 

https://sturi.webnode.cz/news/navraty-k-legendam-milena-foltynova - Sturi s přispěním archivu HC Zlín a vlastních dochovaných materiálů.